Γ’ Εθνική 6ος όμιλος: Μεγάλη νίκη για τον ΑΟ Λουτράκι επί του Ιωνικού, προηγήθηκε μα δεν τα κατάφερε ο Πέλοπας

Η 5η αγωνιστική στον 6ο όμιλο της Γ’ Εθνικής ολοκληρώθηκε σήμερα, με τον ΑΟ Ζευγολατιού να έχει ρεπό και να σκέφτεται ήδη την επόμενη μάχη που καλείται να δώσει, και τους ΑΟ Λουτράκι και Πέλοπα Κιάτου να αγωνίζονται κανονικά.

Στην Αττική ο Πέλοπας Κιάτου παρότι προηγήθηκε στο σκορ με ένα τέρμα του Μάκη Μυργιώτη στο 20ο λεπτό της αναμέτρησης με το Κερατσίνι, και ενώ μέχρι το 70ο λεπτό έδειχνε να κρατά ένα σπουδαίο αποτέλεσμα, δεν κατάφερε να φέρει εις πέρας της αποστολή και ηττήθηκε τελικά με 2 – 1 σκορ από του Κερατσινιώτες. Την ανατροπή πραγματοποίησαν οι γηπεδούχοι μέσα σε 20 λεπτά με τους Σιάνο και Καλογιάννη στο 57′ και 77′ του αγώνα. Παραμένουν σε δύσκολη βαθμολογική θέση οι ερυθρόλευκοι του Κιάτου ύστερα από ακόμη μια ήττα, κι ενώ είχαν δύο σημαντικές ευκαιρίες προς το τέλος του ματς για να το φέρουν στα ίσα, με Μυργιώτη και Κουρούμαλη.

Στο Θώδειο στάδιο Λουτρακίου, ο ΑΟΛ κατάφερε μια σπουδαία νίκη απέναντι στον Ιωνικό και πλησίασε την κορυφή. Πολύ καλύτερος από τον Ιωνικό ο ΑΟΛ στο πρώτο μέρος όπου δημιούργησε κι έχασε ευκαιρίες με τους Γεωργίου, Γούλα και Δαλκαφούκη, αλλά και που ευτύχησε να προηγηθεί με τον Γούλα στο 43ο λεπτό έπειτα από μακρινό πανέμορφο σουτ. Να σημειώσουμε ότι οι φιλοξενούμενοι έχασαν από το ματς νωρίς (35ο λεπτό) του Κουρούμα με 2η κίτρινη κάρτα. Στο 2ο μέρος δεν άλλαξε κάτι στην εικόνα του αγώνα με τους “οράνιε” να έχουν μερικές ευκαιρίες ακόμη προς το τέλος και δοκάρια, με το 1 – 0 να  είναι το αποτέλεσμα της σημερινής αναμέτρησης. Οι Λουτρακιώτες δικαίως πλέον κάνουν όνειρα για μια καλή και δυναμική παρουσία τους στον όμιλο την φετινή περίοδο, ύστερα από το εξαιρετικό ξεκίνημα.